Historia
 
Budowa rozpoczęła się 17 kwietnia 1995 roku, a ukończonie prac nastąpiło w ostatnim tygodniu lipca 1995 roku. Tak sprawne wykonanie tego zadania było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu części przyszłych parafian. Parafię powołał arcybiskup Stanisław Nowak 31 lipca 1995 roku. wydzielając jej teren z parafii św. Wojciecha BM oraz św. Maksymiliana Marii Kolbego i św. Jana Kantego. Pierwsza Msza św. została odprawiona 7 sierpnia 1995 roku. 24 sierpnia 1995 roku na Jasnej Górze po uroczystej Mszy św. została poświęcona przez biskupa pomocniczego łódzkiego Adama Lepę kopia Obrazu NMP Jasnogórskiej - dar przeora Jasnej Góry o. Szczepana Kośnika. Obraz ten przewieziono w godzinie Apelu Jasnogórskiego do kaplicy parafialnej.

Przeczytaj całą historię parafii

Kościół Parafialny
 
Kościół Parafialny usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu pośród zwartej zabudowy. Sylwetka kościoła wyróżnia się na tle prostych brył okolicznych bloków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Projektanci starali się nadać świątyni charakter domu, w którym tutejsi wierni mogli by zbierać się na wspólne celebracje liturgiczne i modlitwę.

Przeczytaj opis Kościóła Parafialnego

Nasza Patronka
 
Ikona Matki Bożej Częstochowskiej w naszym kościele została napisana przez Panią Bogumiłę Zentner z Częstochowy o wymiarach: 120 cm długość i 180 cm szerokość. Obraz umieszczono w srebnej ramie o szerokości 40 cm. Matka Boża w ręku trzyma złotą różę wykonaną przez Pana Mariusza Drapikowskiego gdańskiego artystę, a została ufundowana przez dzieci z parafii.

Przeczytaj więcej o Cudownym Obrazie

Obraz Pana Jezusa Miłosiernego
 
Mogłoby się wydawać, że na terenie stosunkowo niedawno powstałych osiedli mieszkaniowych, w kościołach parafialnych nie liczących sobie wiele lat, nie znajdziemy nic, co mogłoby przykuć uwagę historyka sztuki sakralnej. Taką właśnie jest parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej znajdująca się w dzielnicy Północ w Częstochowie. Na pierwszy rzut oka na terenie parafii nie znajdziemy nic, co miałoby wartość historyczną, a byłoby związane z chrześcijaństwem, ale czy oby na pewno?

Przeczytaj więcej o Obrazie Pana Jezusa

Parafia w mediach
 
Msza Święta odpustowa dnia 28.08.2013 - transmitowana przez TVP Polonia oraz TVP3

 

 

Msze święte
Niedziele:
7:30   9:00   10:30
12:00   18:00
Dni powszednie:
7:30   18:00

Więcej...

Liturgia Słowa
kliknij na obrazek aby zobaczyć Liturgię Słowa


 
Dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz ks. Proboszcza Ryszarda Umańskiego parafia dokonała Termomodernizacji Budynku Kościoła NMP Częstochowskiej w Częstochowie ul. Michałowskiego 28a. Nr umowy: 359/2017/Wn12/OA-fr-ku/D

Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie